Jak wybrać klimatyzację do mieszkania w bloku?

jak wybrać klimatyzację do mieszkania

Pomieszczenia w blokach mieszkalnych ulegają szybkiemu nagrzewaniu, zwłaszcza w ciepłych porach roku. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zakup klimatyzatora, dzięki któremu każde pomieszczenie w szybkim tempie zostanie schłodzone. Przebywanie w nim stanie się bardzo przyjemne dla wszystkich członków rodziny. Jeszcze niedawno urządzenia chłodzące w postaci klimatyzatorów były nabywane przez właścicieli firm, na przykład kawiarni, restauracji, czy biur. Obecnie każdy może zainwestować w urządzenie na własny użytek – nawet mieszkając w bloku. Warto więc zapoznać się z kilkoma poradami na powyższy temat.

Główny podział klimatyzatorów

Istnieją trzy główne rodzaje klimatyzatorów: przenośne, spli oraz multisplit – każdy z nich ma wiele zalet. Jeżeli właścicielom mieszkania zależy na mobilnej klimatyzacji, przenośne modele będą najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Największą zaletą takich klimatyzatorów jest fakt, iż mogą być przestawiane w dowolne miejsca – wystarczy więc jedno urządzenie na całe mieszkanie. Ponadto nie pobiera ono zbyt dużej ilości energii elektrycznej. Nieco kłopotliwe może być w tym przypadku natomiast dość głośne działanie, efektywność również jest nieco niższa od tej oferowanej przez droższe i większe urządzenia. Konieczne jest także zamontowanie specjalnej rury, której zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza poza mieszkanie. W przypadku, gdy mieszkanie jest większe i lokatorzy będą schładzać pomieszczenia przez co najmniej całe lato, najlepszą alternatywą będzie klimatyzacja stacjonarna typu split. Ten rodzaj urządzenia składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej. Wszystkie części będące źródłem największego hałasu montuje się poza budynkiem mieszkalnym, dlatego komfort jest znacznie większy. Zarówno dla osób przebywających w mieszkaniu, jak i sąsiadów. Klimatyzatory typu miltisplit powinny być natomiast wybierane przez osoby, które chcą schładzać kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Jest to zdecydowanie bardzo ekonomiczny sposób.

Koszty związane z zakupem i montażem klimatyzacji w mieszkaniu

Rozważając zakup klimatyzatorów przenośnych należy liczyć się z kosztem rzędu maksymalnie 2.000 złotych. Jeżeli natomiast stawia się na nieco bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, kwoty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Rodzaj zakupionego klimatyzatora jest oczywiście powiązany z kosztem pełnego montażu. Im więcej komponentów, udogodnień ma przynieść urządzenie – tym wyższe wydatki na przygotowanie klimatyzatora do działania. O ile w przypadku mobilnych modeli wydatki są praktycznie równe zeru – tak w przypadku split i multisplit – nie jest już tak kolorowo. W rachunku zostaną bowiem uwzględnione dodatkowe koszty na instalację jednostek na zewnątrz oraz regularne przeglądy przez autoryzowany serwis. Wśród wydatków związanych z działaniem klimatyzatora należy również mieć na uwadze zużycie energii elektrycznej, które może znacząco wzrosnąć. Przyjmuje się, że na schłodzenie każdych 10 metrów kwadratowych pobierana jest moc 1 kW, oczywiście z uwzględnieniem zamontowanych w pomieszczeniach okien i liczby mieszkańców. Poniższa tabela pozwoli na orientacyjne przeliczenie kosztów związanych z regularną pracą klimatyzatora domowego:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora do bloku?

Głównym zadaniem klimatyzatora jest oczywiście zapewnienie mieszkańcom jak najlepszego komfortu przebywania w pomieszczeniach, w okresie dużego nasłonecznienia. Zakup jest inwestycją na dłuższy czas, dlatego konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku najważniejszych czynników. Chodzi głównie o moc urządzenia, która powinna być dopasowana do wielkości chłodzonej powierzchni, poziom generowanego hałasu, klasę energetyczną i dodatkowe udogodnienia. Głośność urządzenia określa się w decybelach, nie powinna ona przekroczyć 35 jednostek. W kwestii klasy energetycznej jest to czynnik, który daje przybliżoną wartość zużytego prądu podczas działania klimatyzatora. Większość technicznych parametrów znajduje się w karcie produktu, na wszelkie pytania powinni odpowiedzieć również pracownicy sklepu z takimi urządzeniami. Użytkownicy domowych klimatyzacji doceniają dodatkowe funkcjonalności takiego urządzenia.

Montaż klimatyzacji w blokach oraz znaczenie doboru odpowiedniej ekipy

Przed zakupem i montażem klimatyzacji warto zapoznać się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej oraz pozyskania zgody współmieszkańców. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się krytyczne głosy oraz sprzeciw wśród innych osób, przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Gdy takie formalności mamy już za sobą, wystarczy wybrać najlepszy dla siebie model oraz skorzystać z profesjonalnego montażu urządzenia. To ostatnie ma szczególne znaczenie, gdyż w przeciwnym wypadku urządzenie chłodzące może często ulegać awariom. Wbudowanie zaawansowanych funkcji może wówczas nie mieć wpływu na działanie całego urządzenia. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie fachowej obsługi oraz ustalenie terminów okresowych przeglądów klimatyzacji, jej czyszczenia oraz odgrzybiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *