Montaż klimatyzacji – instrukcja prawidłowego montażu

klimatyzacja montaż w domu

Klimatyzatory kojarzą się głównie ze schładzaniem poszczególnych pomieszczeń latem, kiedy temperatury powietrza bywają nadmierne wysokie. Jednak warto mieć na uwadze, że urządzenia te z powodzeniem mogą służyć do dodatkowego ogrzewania poszczególnych pomieszczeń w domach lub mieszkaniach. Efektywność działania klimatyzatorów jest uzależniona w ogromnej mierze od sposobu montażu, jeżeli jest prawidłowo przeprowadzony, efektem jest dostarczanie do pomieszczeń schłodzonego powietrza o najlepszej jakości. Co ważniejsze, do tego celu nie ma konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych.

Kto powinien zamontować klimatyzator?

W związku z przepisami ustawy uchwalonej przez Unię Europejską, montażem klimatyzacji powinni zajmować się wyspecjalizowani i odpowiednio przeszkoleni pracownicy. Wynika to z konieczności ograniczenia przedostawania się szkodliwych substancji do środowiska naturalnego. Wówczas niszczona jest cenna warstwa ozonowa i powstaje powszechnie znany efekt cieplarniany. Przy wyborze ekipy odpowiedzialnej za montaż klimatyzatora konieczne okazuje się korzystanie z usług osób, które mogą okazać się Świadectwem Kwalifikacji uprawniającym do szeroko rozumianej obsługi technicznej. Są oni tym samym rekomendowani w zakresie dokonywania napraw o różnym podłożu, gdy urządzenie odmówi posłuszeństwa z różnych przyczyn. Koszt zamontowania klimatyzacji osiąga najwyższy pułap około 1500 zł, jednak przed przystąpieniem do działania, powinno się uzyskać wycenę od konkretnej ekipy. Często, zwłaszcza w przypadku konieczności dalszego dojazdu, wycena może obejmować koszt paliwa.

Montaż wewnętrznej części klimatyzacji

W pierwszej kolejności monter rozpakowuje z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności urządzenie, w przypadku klimatyzatorów split są to dwie części – wewnętrzna i zewnętrzna. Funkcję łączenia pełnią w nich kable elektryczne i przewód freonowy z niezbędnym czynnikiem chłodniczym. Należy również sprawdzić, czy żaden z elementów nie jest uszkodzony, wówczas jest to podstawą do zgłoszenia reklamacji lub wymiany. Do montażu przydatne okazują się podstawowe narzędzie w postaci poziomicy, miarki oraz ołówka, by możliwe było zaznaczenie konkretnego miejsca mocowania klimatyzatora. W kolejnych etapach należy posiłkować się instrukcją dołączoną do urządzenia, gdzie zawarte są informacje o odległościach klimatyzatora od punktu, w którym ma być zamontowane. Tuż przed instalacją wewnętrznej jednostki klimatyzatora, niezbędne jest wywiercenie w ścianie otworu o średnicy około 5 centymetrów, za pośrednictwem którego odprowadzone zostaną kable i rury. Wspornik powinien być przymocowany poziomo do ściany, przydatne okażą się oczywiście wkręty. W kolejnym kroku podłącza się wspomniane wcześniej przewód freonowy i kabel elektryczny bezpośrednio do jednostki wewnętrznej. Od tej czynności zależy najwięcej – właściwe i efektywne działanie urządzenia klimatyzującego. Połączenie przewodów i rurki do odprowadzania skraplanej wody wymaga zastosowania tak zwanej izolacji – jest to specjalny rodzaj taśmy zabezpieczającej i nieprzewodzącej prądu. W ten sposób zabezpieczone łączenia można swobodnie przełożyć przez wywiercony wcześniej otwór.

klimatyzacja zewnętrzna jednostka

Montaż zewnętrznej jednostki klimatyzacji

Zewnętrzną część klimatyzacji montuje się we względnie łatwo dostępnym miejscu, najczęściej wybiera się dach, balkon, taras lub elewację. Urządzenie powinno być stabilne, dlatego montuje się dołączone do zestawu nóżki, na których ma się opierać. Oczywiście w tym przypadku równie istotne jest zachowanie wskazanych w instrukcji odległości od wszystkich znajdujących się w pobliżu przeszkód. Stabilna i sztywna konstrukcja powinna również znaleźć się w miejscu zacienionym, wpływ światła słonecznego może być szkodliwy dla całości urządzenia. Jeżeli klimatyzator jest montowany w mieszkaniu, należy również zadbać o dobre stosunki z sąsiadami – dlatego ważne jest umieszczenie głośnej części urządzenia w odpowiedniej odległości od balkonów i okien osób mieszkających w pobliżu. Nie można zapomnieć o prawidłowej instalacji odpływu skroplin, powinien on znaleźć się pod jednostką zewnętrzną. Następnie montuje się przewód freonowy, który w razie konieczności należy dogiąć i skrócić, by stanowił doskonałe połączenie z pozostałymi przewodami. W końcowym etapie konieczne jest sprawdzenie, czy cały układ jest szczelny, do tego celu wykorzystuje się wakuometr i pompę próżniową.

Sposoby na ukrycie kabli

Całość powinna być nie tylko sprawna, ale również estetyczna – czyli wszystkie kable i przewody należy ukryć – na przykład w ścianie. Mimo nieco większych nakładów finansowych i dłuższego czasu realizacji prac montażowych warto pokusić się o takie rozwiązanie. Alternatywą, równie korzystną, są listwy elektroinstalacyjne, do montażu której wystarczy kilka wkrętów w celu przymocowania do ściany. Po zakończeniu prac montażowych wskazane jest próbne uruchomienie klimatyzatora, by sprawdzić poprawność działania. Wszelkie wskazówki na ten temat również znajdą się w instrukcji. Tak samo, jak wzmianka o regularnych przeglądach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *