Nowoczesna i wydajna klimatyzacja w domu i w firmie

Z roku na rok coraz bardziej odczuwamy uciążliwe upały. To sprawia, że wiele osób poważnie zaczyna zastanawiać się nad montażem klimatyzacji w domu lub w firmie. To szczególnie ważne, gdy mieszka się na wyższych piętrach w miejskiej zabudowie lub też izolacja budynku pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej strony trzeba też wziąć pod uwagę, że montaż klimatyzacji w bloku jest coraz bardziej opłacalny i stanowi efektywny sposób na ochłodzenie pomieszczeń, a także na dogrzanie ich w okresach przejściowych.

O czym trzeba pamiętać przy montażu klimatyzacji?

Klimatyzacja to rewelacyjna alternatywa dla przenośnych wentylatorów i energochłonnych grzałek. Z drugiej strony na rynku jest bardzo dużo możliwości, więc wybór odpowiedniego rozwiązania też nie jest trudny. Mieszkańcy bloków mogą się zdecydować na przykład na klimatyzację kanałową. Jest to idealny wybór dla tych, którzy posiadają własne mieszkanie i planują w nim dłuższy pobyt. Początkowe koszty takiej inwestycji mogą być wyższe, ale efekt estetyczny i względy praktyczne niewątpliwie są ważnym argumentem. System kanałowy przechodzi przez ściany i stropy, więc jego elementy są ukryte. A to sprawia, że nie zaburza się wyglądu pomieszczeń, bo z tej perspektywy widać jedynie kratki zasłaniające przewody i wylot powietrza oraz panel sterowania. Innym wariantem są klimatyzatory typu Split – idealne do chłodzenia pojedynczego pomieszczenia. To popularne rozwiązanie, które minimalnie ingeruje w strukturę budynku. Składa się z jednostki wewnętrznej, umieszczonej w pomieszczeniu. Na elewacji umieszczona jest natomiast jednostka zewnętrzna. Jeśli natomiast chce się chłodzić kilka pomieszczeń, można zdecydować się na system Multi Split. Do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć aż pięć wewnętrznych. Ostatnią opcją są klimatyzatory przenośne. To rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, gdy nie ma się zgody zarządcy budynku lub właściciela na instalację systemu. Przenośne urządzenia są też tańsze i nie wymagają specjalnego montażu. Można je łatwo przestawić w inne miejsca. Poza tym da się wykorzystywać jako klimatyzatory, wentylatory czy nawet osuszacze powietrza.

Specjaliści, którzy przeprowadzą montaż i serwis klimatyzacji

Decydując się na wybór oraz montaż urządzenia, warto sprawdzić, jakie propozycje ma hurtownia klimatyzacji elgracool.pl. Mnogość rozwiązań na rynku sprawia, że może być ciężko postawić na jeden system czy też model. Zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, aby dostosować klimatyzację do swoich potrzeb i zapewnić optymalny komfort oraz efektywność. Poza tym fachowcy zajmują się także montażem urządzeń. Warto pamiętać, że samodzielna instalacja elementów z zawartością czynnika chłodniczego jest nielegalny. Od pracowników wymagane są certyfikaty F-GAZ oraz uprawnienia montażowych wydanych przez producenta urządzenia, co jest niezbędne do zachowania gwarancji na sprzęt. Z drugiej strony, decydując się na konkretną firmę, warto też sprawdzić jej doświadczenie oraz to, czy w ofercie znajduje się także serwis urządzeń oraz ich naprawa. To pozwoli realizować gwarancję bez problemów i zbędnych formalności.

Wybierając konkretny klimatyzator, trzeba wziąć pod uwagę rozmiar i wielkość pomieszczeń. Ich powierzchnia będzie miała kluczowe znaczenie przy dopasowywaniu parametrów systemów. Dla firmy zakładającej klimatyzację ważną informacją są również źródła ciepła – telewizory, komputery czy serwery, liczba osób, jakie w pomieszczeniach przebywają, powierzchnia okien oraz orientacja względem stron świata. Poza tym na inwestorze spoczywa obowiązek uzyskania zezwolenia na szybki montaż od zarządcy budynku, ze względu na konieczność ingerencji w elewację zewnętrzną. Musi on też upewnić się, że instalacja elektryczna jest prawidłowo wykonana. Najczęściej klimatyzator musu mieć osobny obwód elektryczny. Klient powinien też obliczyć powierzchnię pomieszczenia, które będzie klimatyzowane lub ogrzewane, oraz określić jego wysokość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *