Wyświetlanie 1–12 z 45 wyników

Filtr»

Wentylatory i wiatraki

Wentylatory i wiatraki do domu i biura

Znaczna większość osób z niecierpliwością wypatruje upragnionego lata. Oczywiście każdy z nas ma z tyłu głowy świadomość, iż wraz z tą porą roku pojawiają się również bardzo upalne dni. Wszyscy szukają wówczas przyjemnego chłodu, miejsca, gdzie można choć na chwilę odetchnąć od wysokich temperatur. Letnie dni dłużą się najbardziej w sytuacjach, gdy zachodzi konieczność siedzenia w pracy, zwłaszcza w pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji. Wówczas poszukuje się najbardziej skutecznych sposobów na odczucie ulgi. Częściej sięga się po zimne napoje, lody, otwiera się kilka okien jednocześnie, by stworzyć przeciąg lub wręcz przeciwnie – zasłania się okna. Znaczącą ulgę przynosi z pewnością postawienie w pomieszczeniu przenośnego wiatraka – producenci oferują te produkty w wielu wersjach, dlatego z pewnością każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Jakie są rodzaje wentylatorów?

Wśród różnorodnego asortymentu wyróżnia się kilka rodzajów wentylatorów, konkretny wybór jest podyktowany kilkoma kwestiami. Przede wszystkim chodzi o miejsce przeznaczenia. Inny model sprawdzi się w domu, inny natomiast w miejscu pracy. Dlatego warto poznać poszczególne rodzaje urządzeń chłodzących.

Najbardziej znany jest oczywiście wentylator klasyczny, w którym znajduje się okrągła siatka, w niej natomiast umieszczone jest śmigło odpowiedzialne za chłodzenie w konkretnym pomieszczeniu. Ten rodzaj jest znany z pewnością każdemu. Wentylator biurkowy różni się od tego klasycznego przede wszystkim wymiarami – jest znacznie mniejszy. Zgodnie z nazwą musi taki być, ponieważ ustawiany jest bezpośrednio na biurku. Wentylatory bezłopatkowe są natomiast wyposażone w specjalną obręcz, dzięki której powietrze wydostaje się z urządzenia bardzo szybko. Najbardziej wyszukanym i eleganckim modelem wentylatora jest kolumnowy. Ma niecodzienny wygląd, dlatego często zwraca na siebie uwagę większości klientów z przenośnymi wiatrakami. Na stelażu w postaci wysokich kolumn umieszczone są wiatraczki o niewielkich wymiarach. Całość zamknięta jest w eleganckiej i designerskiej obudowie. Wentylator bowiem powinien nie tylko spełniać funkcję chłodzenia, ale również tę estetyczną.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora?

Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu ma znajdować się wentylator, powinien być wybrany po przemyśleniu wszystkich aspektów. Istotne jest zwrócenie uwagi na kilka parametrów, które najczęściej odgrywają ważną rolę w ostatecznych wyborze. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o mocy, która określa efektywność urządzenia. Najczęściej spotykaną wartością w przypadku wentylatorów jest przedział od 40 do 70 watów. Im większa będzie moc konkretnego urządzenia, tym dłużej będzie on chłodził docelowe pomieszczenie. Mile widziane w wentylatorów jest również możliwość regulowania prędkości chłodzenia. Wówczas w zależności od panujących w pomieszczeniu warunkach można ustawić odpowiednią prędkość, najczęściej producenci montują 3-poziomowe pokrętła. Kolejnym aspektem jest głośność działania urządzenia. Oczywistym jest, że komfort pracy, czy przebywania w pomieszczeniu jest tym większy, im mniejszy hałas panuje w otoczeniu. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku miejsc pracy, gdzie wymagane jest największe skupienie podczas wykonywania poszczególnych obowiązków. Zasadniczo wentylatory nie generują hałasu większego niż 60 decybeli. Efektywność poszczególnych modeli wiatraków zależy od mocy samego śmigła. Najlepsze urządzanie mają wiatrak o średnicy do 40 centymetrów, jest on już wystarczający na potrzeby większości użytkowników.

Dodatkowe funkcje wentylatorów

Może się wydawać, iż jedyną funkcją wentylatorów stosowanych w miejscu pracy lub w domach jest chłodzenie poszczególnych pomieszczeń. Nic bardziej mylnego! Urządzenia te ułatwiają życie użytkowników również dzięki innym możliwościom. Dzięki nim skuteczność i efektywność wiatraka wzrasta. Przykładem może być jonizator, który czyni powietrze o wiele bardziej świeżym i rześkim, co jest szczególnie ważne podczas upalnego lata. Wentylatory mogą mieć również zamontowane rozpylacze zapachu. W specjalnie zamontowanym zbiorniczku umieszcza się dedykowany płyn, następnie jego aromat jest rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Dla wielu przydatne okazują się również nawilżacze powietrza zamontowane w wentylatorze. Tym samym powietrze w budynku nie jest ciężkie i duszne, lecz wprowadza się do niego nieco chłodu i orzeźwienia. Dość duże znaczenie w wentylatorach mają ponadto pilot dołączony do niego, możliwość włączenia trybu nocnego oraz ustawienia czasu pracy wentylatora i wyświetlacz.

Wentylatory do biura i do domu

W przypadku wentylatorów mających funkcjonować w biurze konieczne jest wybrania modelu o możliwie cichej pracy. Nie może przecież rozpraszać pracowników. Ważna jest również wydajność, często w jednym pomieszczeniu pracuje kilka osób, każda z nich powinna mieć taki sam dostęp do schłodzonego powietrza. Podobne cechy powinno mieć urządzenie do domu, jednak w takim przypadku można postawić na nieco większy sprzęt.