Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Filtr»

Klimatyzatory domowe

Klimatyzacja do domu, do mieszkania

Wybór najlepszej klimatyzacji domowej powinien być poprzedzony odpowiedzią na najważniejsze pytanie – ma chłodzić wszystkie, czy tylko wybrane pomieszczenia? W pierwszym wariancie wystarczające okaże się przenośne urządzanie, w drugim natomiast bardziej opłacalne jest postawienie na klimatyzator split lub multisplit. Niektóre rodzaje klimatyzacji służą również do ogrzewania, wówczas zamontowane są specjalne pompy. Generalnie wybór konkretnego klimatyzatora do domu musi być poprzedzone analizą różnych aspektów, warto zapytać również o oczekiwania współlokatorów.

Jaki klimatyzator do domu jest najlepszy?

Na powyższe pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy użytkownik może mieć odmienne oczekiwania. Urządzenie klimatyzujące przeznaczone wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń wykorzystuje się wyłącznie podczas występowania wysokich temperatur powietrza. Natomiast klimatyzatory odpowiedzialne za chłodzenie i ogrzewanie mogą pełnić swoje role o każdej porze roku. Jeżeli mieszkanie jest niewielkie i wystarczające okaże się ustawienie urządzenia w jednym miejscu warto wybrać najtańsze rozwiązanie – mobilny klimatyzator. Jedynym wymaganiem jest postawienie urządzenia jak najbliżej okna, by przez specjalną rurę możliwe było odprowadzenie nadmiaru ciepłego powietrza. Decydując się na tańszą alternatywę należy mieć na uwadze, iż komfort jest nieco niższy. Dzieje się tak, ponieważ takie urządzenie jest dość hałaśliwe, co może nie spotkać się z aprobatą pozostałych mieszkańców bloku. Najbardziej optymalnym urządzeniem będzie takie, które odpowiednio wyreguluje temperaturę w pomieszczeniach od minimalnej 18 do maksymalnej 30 stopni Celsjusza. Przydatne okazują się często montowane w nowoczesnych klimatyzatorach czujniki temperatury, które alarmują o niepokojących wartościach użytkownika.

Najbardziej popularne rodzaje klimatyzatorów domowych

Najczęściej wybierane są klimatyzatory typu split, ponieważ składają się z dwóch powiązanych ze sobą jednostek. Jedna z nich umieszczana jest w pomieszczeniu, druga natomiast na zewnątrz budynku. Do pierwszej zaliczają się parownik, filtr odpowiedzialny za jakość powietrza, wentylator rozdmuchujący schłodzone powietrze oraz cały układ umożliwiający sterowanie. W skład drugiej jednostki wchodzą natomiast agregat wyposażony w specjalistyczną pompę, wentylator i skraplacz. Miejsce, w którym zamontowana jest zewnętrza część klimatyzatora powinno być zacienione oraz na tyle łatwo dostępne, by serwis mógł bez najmniejszego problemu dokonać cyklicznego przeglądu urządzenia. Istotne jest również ograniczenie negatywnego wpływu warunków atmosferycznych na stację zewnętrzną urządzenia chłodzącego. Moduł wewnętrzny natomiast można zamontować w pomieszczeniu na kilka sposobów, w zależności od tego wyróżnia się następujące rodzaje klimatyzatorów:

  • klimatyzatory ścienne – wybór tego rodzaju jednostek jest największy i najbardziej powszechny, mogą to być proste urządzenia, których obsługa nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności oraz nieco bardziej zaawansowane urządzenia. Te ostatnie często stanowią również ciekawą ozdobę wnętrza,
  • klimatyzatory podsufitowe – rodzaj zamienny dla ściennego klimatyzatora, idealny do zastosowania w wysokich pomieszczeniach,
  • klimatyzatory przypodłogowe – ze względu na swoją budowę przypominają nieco grzejnik,
  • klimatyzatory kasetonowe – najbardziej dekoracyjne rozwiązanie wśród klimatyzatorów, ukryte w przestrzeni sufitowej pozwala na równomierne rozprowadzanie schłodzonego powietrza po wszystkich pomieszczeniach mieszkania,
  • klimatyzatory kanałowe – zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniach dzięki powietrzu umieszczonemu w przewodach wentylacyjnych. W tym przypadku zbędne jest osobne sterowanie działaniem urządzenia klimatyzującego.

Klimatyzatory multisplit – czym się wyróżniają?

Klimatyzatory multisplit to najbardziej zaawansowane urządzenia, na które wiele osób decyduje się już na etapie rozpoczęcia budowy domu. Jeden wspólny agregat zasila i umożliwia funkcjonowanie wielu podłączonych do niego urządzeń chłodzących. Jest to rozwiązanie dedykowane również dla większych przedsiębiorstw, gdzie w użytkowaniu znajduje się wiele pomieszczeń.

Moc i działanie klimatyzatora

Zgodnie z powyższym niektóre urządzenia klimatyzujące nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają konkretne pomieszczenia. Wówczas mają one wbudowane specjalne pompy, dzięki którym dom lub mieszkanie może być dodatkowo ogrzewane. Ze względu na wielkość powierzchni użytkowej wybiera się urządzenie o konkretnej mocy. Wpływ na ostateczny wybór powinny mieć również czynniki takie jak: ilość przebywających w pomieszczeniu osób, ewentualna obecność innych urządzeń ogrzewających lub chłodzących oraz ogólne przeznaczenie pomieszczenia. Po montażu klimatyzatora należy zaprogramować urządzenie z wykorzystaniem dołączonego pilota. Znajdują się na nich wszelkie dostępne opcje ogrzewania lub chłodzenia, kierunku, w którym wydostaje się powietrze oraz ewentualne włączenie trybu oszczędzającego energię elektryczną. By stan urządzenia utrzymywał się jak najdłużej na najwyższym poziomie, niezbędne jest regularny przegląd oraz wymiany filtrów. Tylko wówczas wydostające się powietrze jest korzystne dla zdrowia ludzkiego.